Повисоки стапки на смртност кај жените се забележани за време на најлошите топлотни бранови што ја погодија Европа во последните 23 години.

Жените почесто умираат на топло време
Агенцијата за здравствена безбедност посочува на студија спроведена во Холандија која ја анализираше стапката на смртност на луѓето за време на најлошите топлотни бранови во Европа. Откриено е дека постарите жени се изложени на поголем ризик од ефектите на високите температури отколку мажите.

Стапката на смртност беше за 15 отсто поголема кај жените, вели тим на истражувачи кои ги анализираа податоците од топлотниот бран во Франција во 2003 година, кога загинаа 15.000 лица

Друга студија на холандски и германски научници, исто така, ја потврди врската помеѓу полот и ефектите од чувството на високи температури.

Под екстремна топлина, стапката на смртност беше повисока кај жените отколку кај мажите, особено кај најстарата возрасна група (≥ 80 години), велат истражувачите.

  • Женското тело произведува помалку пот и затоа побавно се лади

Хајн Данен, професор по физиологија на Универзитетот VU во Амстердам и автор на студијата, рече дека намаленото производство на пот кај жените може да игра клучна улога.

Старите [луѓе] се потат половина повеќе од младите, а жените се потат половина од мажите, рече научникот. Затоа, телата на постарите жени имаат помал капацитет за загуба на топлина.

Истражувачите, исто така, веруваат дека стресот, кој го оптоварува кардиоваскуларниот систем, може потенцијално да го објасни повисокиот ризик за смртност кај жените во топло време.

Жените се поактивно вклучени во домашните работи, што на топло време го зголемува ризикот од прегревање и дополнително го оптоварува циркулаторниот систем.

 

ИЗВОРNajzena.rs
претходниот член,Како да знаете дали вашата крема за сончање е со поминат рок?
Следната статијаОд утре температурите почнуваат да растат уште повеќе!

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР

ве молиме внесете го вашиот коментар!
ве молиме внесете го вашето име овде