Јадења што не се готват, како оброци со салата, или пици и сендвичи, се особено популарни за време на летната жештина.

Кога температурата е висока, обично имаме намален апетит, а нутриционистите тврдат дека доматот е идеална храна за тропски околности.

Особено кога температурите се високи, доматите мора да бидат на менито. Богат е со витамини А, Ц, Б3 и Б6. Богат е со магнезиум кој ги стимулира мускулите, а исто така е одличен и за срцето, вели американската нутриционистка Лора Манганиело, додавајќи дека е најдобро во комбинација со маслиново масло.

Друга предност на доматите е тоа што тие имаат малку калории.

Една чаша сок од домати има само околу 60 калории, а исто така ќе добиете одлична количина на калциум, витамин Ц и железо.

Овие едноставни рецепти со домати не бараат готвење и затоа се најдобра опција за јадење во текот на жешките летни денови.

Сендвич со домати

Направете сендвич со домат и леб и додадете состојки по ваш избор, како што се синап или авокадо.

Салати

Традиционална салата од домати може да биде уште повкусна ако додадете моцарела и босилек во неа, како и овошје како праски и лубеници.

Сок од домати

Во исцедениот домат додадете билки – јаглика, зачин или босилек.

Сокот од домат ги стимулира цревата и спречува појава на глад и желби.

ИЗВОРНовости
претходниот член,Зошто на некои луѓе им е непријатно да зборуваат во свое име?
Следната статијаЗлатни правила на машкиот флерт и додворувањето!

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР

ве молиме внесете го вашиот коментар!
ве молиме внесете го вашето име овде