Здравствените придобивки од маслиновото масло поради изобилството антиоксиданси и незаситени масни киселини се одамна познати, а новите истражувања покажуваат дека самата арома на маслиново масло има позитивни ефекти врз здравјето.

Надалеку е познато дека маслиновото масло е многу здраво, а легендите за неговата благосостојба се далеку во историјата.

Незаситените масни киселини, витамин Е, стероли и полифеноли се само некои од состојките што ја прават оваа храна вредна, корисна и здрава.

Се верува дека маслиновото масло штити од висок холестерол, висок крвен притисок и срцеви заболувања и охрабрува дека може да има слична улога против мозочен удар, велат светските медицински експерти, а улогата на маслиновото масло е широко позната меѓу луѓето.

Меѓутоа, во светот каде што алергиите се еден од поголемите проблеми на многу луѓе ширум светот, без оглед на возраста, еден факт е многу малку познат.

Имено, маслиновото масло е храна на која речиси никој во светот не е алергичен!

Со сите лековити својства што ги поседува, фактот дека не може да биде тивка закана навистина значи многу.

Во обемните литературни истражувања, сериозна реакција на маслиново масло е многу ретка.

Пријавени се три случаи во кои луѓето биле алергични на маслинки. Еден извештај опишува алергија на маслинки како реакција на полен, а еден евидентира случај на алергиски работник во мелница со заболен респираторен систем.

Алергиски реакции на кожата како што се контактен дерматитис или осип на маслиново масло се пријавени многу ретко и се невообичаени.

За разлика од маслиновото масло, алергиските реакции се нешто почести сезонски кај поленот од маслиново дрво.

ИЗВОРРецепти
претходниот член,Ако седите на овој начин може да добиете покачен крвен притисок
Следната статијаЧетири најчести причини поради кои доаѓа до развод на бракови

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР

ве молиме внесете го вашиот коментар!
ве молиме внесете го вашето име овде