Студија спроведена на Универзитетот во Орегон покажа дека постои врска помеѓу изложеноста на светлина и бројот на бактерии во прашината.

Експертите кои го спроведоа ова истражување анализираа три простории кои беа изложени на различни услови.

Едната соба беше во темнина, другата беше изложена на сончева светлина, а третата на ултравиолетовите зраци.

По 90 дена, темната просторија беше најсоодветна за животот и развојот на бактериите, така што имаше 12% повеќе од нив во споредба со другите простории.

Само 6,8% и 6,1% од бактериите, соодветно, беа одржливи во простории изложени на сончева светлина и УВ зраци.

Бактериите од темната соба беа повеќе поврзани со респираторни проблеми отколку бактерии од другите две простории, покажа студијата.

ИЗВОРНовости
претходниот член,Ние самите си ја определиваме сопствената вредност, а не другите
Следната статијаДенеска според обичаите не треба да кажувате молитва

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР

ве молиме внесете го вашиот коментар!
ве молиме внесете го вашето име овде