На сите им е познато чувството кога после напорниот работен ден сакаат само да си легнат и да спијат. Но, експертите предупредуваат дека долгото спиење во текот на денот може да биде штетно за вашето здравје.

Нашиот организам функционира според сопствени правила, кои мора да ги знаеме. Кира Причард, експерт за спиење и сопственичка на порталот „Everynight“, истакна што треба да знаеме пред да заспиеме во текот на денот:

Никогаш не спијте подолго од половина час, освен ако не сте слободни да спиете вкупно 90 минути. Луѓето спијат во циклуси, а поставувањето аларм така што ќе се разбудите на половина од тој циклус ќе ве направи уште попоспан отколку што сте биле пред дремката.

Интересно е што нашето тело спие во циклуси од 90 минути. Во текот на ноќта поминуваме низ неколку циклуси, а експертите тврдат дека накратко се будиме на преминот меѓу секој.

Кира даде стручна пресуда:

Додека дремките кои траат 30-60 минути може да изгледаат примамливо бидејќи се кратки и податливи, тие всушност ве водат до третата и четвртата фаза од спиењето, кои се многу подлабоки. Кога ќе се разбудите, може да почувствувате инерција на спиење (преодна фаза помеѓу спиење и будност) што доведува до чувство на поспаност и замор. Ова не е добро во услови кога треба да останете фокусирани до крајот на денот.

Таа понатаму додаде:

 Дремката од 90 минути ви овозможува да завршите еден целосен циклус на спиење, а будењето од такви дремки е генерално лесно и после нив сте освежени и будни. Ако немате време да спиете цели 90 минути, изберете кратка, но силна дремка од 10 до 20 минути. Одличен е за зголемување на вашата енергија и намалување на секое чувство на поспаност.

Сепак, таа додаде кога треба да избегнуваме 90 минути сон во текот на денот:

Не треба да дремете седум часа пред планираното спиење за да бидете сигурни дека тоа не го нарушува вашиот ноќен сон. За повеќето луѓе тоа значи дека после 15 или 16 часот не треба да прибегнуваат кон дремки. Најдоброто време од денот за дремка е обично шест до осум часа по будењето.

Кира Причард истакна дека собата во која спиеме е многу важна и условите кои владеат околу нас:

Идеално би било да пропуштите темна и ладна соба во која никој нема да ве вознемирува. Меѓутоа, ако не сте дома, а треба да спиете, на пример во канцеларија или автомобил, користете маска за очи и чепчиња за уши за да ја блокирате светлината и надворешниот шум. Запомнете да го поставите алармот на точно колку време сакате да спиете, на пример 20 минути. Но, имајте на ум дека може да ви бидат потребни 5 до 10 минути за да заспиете. Ако не можете брзо да заспиете бидејќи сте фокусирани на работите што треба да ги правите по дремката, обидете се да се ослободите од стресот и да се опуштите со вежбање за дишење и мускулна релаксација.

ИЗВОРНовости
претходниот член,Oд денес основните прехранбени производи се продаваат со 0% ДДВ
Следната статијаПушачите се изложени на поголем ризик од недостаток на витамин Ц

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР

ве молиме внесете го вашиот коментар!
ве молиме внесете го вашето име овде