По ветото од бугарската страна се огласи премиерот на Македонија, Зоран Заев кој нагласи дека ќе се бори за изнаоѓање на решение, но дека македонскиот јазик и народ се непобитен факт и околу тоа никој во ЕУ нема да спори:

Македонскиот народ и македонскиот јазик се непобитен факт и во Бугарија знаат дека ЕУ ова го третира како европска вредност и придобивка. Моја должност е да не се откажуваме и да стигнеме до решение затоа што нашиот народ очекува да најдам решение, напиша премиерот Зоран Заев на својот фејсбук профил.

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР

ве молиме внесете го вашиот коментар!
ве молиме внесете го вашето име овде