Кина и 14 други земји во азиско-пацифичкиот регион во неделата го формираа Регионалното сеопфатно економско партнерство, создавајќи најголема зона за слободна трговија во светот, пишува Аксиос.

Овој пат, САД не се во центарот на толку големиот договор за слободна трговија.

Кина го усвои Регионалното сеопфатно економско партнерство (РЦЕП), област што опфаќа 2,2 милијарди луѓе и една третина од сите економски активности на планетата.

Новоизбраниот претседател Џо Бајден се очекува да побара широк мултилатерален сојуз за да изврши притисок врз Кина, од трговија до човекови права, веднаш штом тој стане претседател.

Сепак, Кина сега прави значителни мултилатерални сојузи.

РЦЕП вклучува богати демократии како што се Јужна Кореја, Јапонија и Австралија. Нивната позиција во оваа главна зона на слободна трговија ќе го отежни Бајден да се обедини против Кина.

Администрацијата на Обама беше експлицитна дека Соединетите Држави ќе мораат да бидат центар на трговскиот договор со Пацифичкиот раб (ТЦП), кој потоа импресивно ја исклучи Кина.

Кина преговара за трговски договор што би создал некои од најбрзо растечките пазари во светот на наша сметка, рече тогашниот претседател Барак Обама во 2016 година.

Во меѓувреме, САД се повлекоа од ТЕЦ, а шансите САД да се приклучат на новата зона за слободна трговија со мандатот на Бајден се мали, проценува Аксиос.

Големите нови трговски договори се исклучително тешки за преговори, а Кина сега покажа вистинска решеност да го стори тоа, иако САД не покажаа скоро никаков интерес за подобрување или дури и одржување на економските односи со регионот.

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР

ве молиме внесете го вашиот коментар!
ве молиме внесете го вашето име овде