Пени, масла, лосиони, мицеларни води… се грижиме кои состојки содржат и како влијаат на нашата кожа. Сосема е разумно да се грижиме дали ќе добиеме доволно антиоксиданси или хранливи материи за кожата, а со тоа веројатно сме преокупирани со повеќе од температурата на водата со која го миеме лицето.

И тоа може да биде клучот за постигнување најдобри резултати во негата на лицето, бидејќи миењето со ладна вода има многу позитивни ефекти врз кожата, особено на сува кожа и на оние склони кон акни.

Придобивките од ладно перење

Миењето со вода а особено топла вода, ги отстранува природните масти од кожата, што предизвикува нејзино сушење, слабеење на нејзината природна заштита и може да стане повеќе склона кон мозолчиња.

Покрај тоа, топлината го стимулира ширењето на крвните садови, па кожата станува поцрвена. Од друга страна, миењето со ладна вода – иако на почетокот изгледа шокантно – е одлично за нашата кожа, бидејќи ја поттикнува циркулацијата на крвта.

Истражувањата покажаа дека телото испраќа повеќе крв во оладената област, а подобрата циркулација на крвта носи повеќе воздух и хранливи материи во кожата.

Благодарение на тоа, кожата добива здрав сјај, а во исто време подобро се брани од дејството на слободните радикали, нестабилни соединенија кои можат да ја оштетат кожата, а можат да го забрзаат нејзиното стареење. По миењето со ладна вода ќе се зачува природната заштита на кожата.

 

ИЗВОРNajzena.rs
претходниот член,Повеќе од 1500 егзекутирани во САД, 8700 осудени на смртна казна, а за 182 убиени подоцна се утврдило дека се невини
Следната статијаЕден од најзначајните археолошки локалитети во Скопје – Маркови Кули претворен во излетничко место и депонија

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР

ве молиме внесете го вашиот коментар!
ве молиме внесете го вашето име овде