Дополнителната или третата (поголема) доза на вакцината е особено препорачана за следните категории на население:

  • луѓе со оштетен имунитет – имунодефициенции и имуносупресивни состојби, приматели на трансплантација на коскена срцевина и цврсти органи, луѓе на хемодијализа и луѓе кои живеат со примарни или секундарни имуносупресирани пациенти
  • постари од 70 години
  • постари од 60 години кои постојано живеат во домови за стари лица и други институции за социјална заштита
  • вработени во институциите за здравствена заштита и социјална заштита
  • патници во меѓународен сообраќај – кои често патуваат во странство, или од работа или од приватни причини
ИЗВОРBBC.COM
претходниот член,Три намирници кои имаат антибиотско дејство покрај лукот!
Следната статијаНе претерувајте со парацетамол, го оштетува црниот дроб

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР

ве молиме внесете го вашиот коментар!
ве молиме внесете го вашето име овде