Антибиотските ефекти на лукот се познати уште од античко време, а покрај него, постојат и други природни лекови кои помагаат при разни болести како настинка, грип, забоболка и разни респираторни инфекции.

Покрај тоа, овие природни производи имаат позитивен ефект врз имунитетот, зајакнувајќи го одбранбениот механизам на телото.

Покрај лукот, ова се најмоќните природни антибиотици, кои треба да ги има во домашна аптека.

  • Мед

Познато е дека медот има антимикробни својства. Исто така, одлично е за лекување на воспаление на дишните патишта, но и за облекување на рани.

Медот содржи органски киселини, минерали во трагови, антимикробни соединенија, витамини Ц, А и бета-каротин, како и сите минерали од Б-комплексот.

Покрај тоа, медот содржи висока концентрација на водород пероксид и мравја киселина, кои имаат антибактериски својства.

  • Чајно дрво

Етеричното масло од ова растение има и антибактериско дејство.

Помага при атлетско стапало, габични инфекции на ноктите, херпес, сите воспаленија на кожата, вклучувајќи акни, рани и изгореници, како и во третманот на тврди и болни чирови.

Исто така, есенцијалното масло од чајно дрво е одлично во отстранување на првутот.

  • Жалфија и мајчина душица

И двете од овие билки имаат силни антисептички ефекти и најчесто се користат за болки во грлото, вклучително и бактериска ангина.

Исто така, може да се земаат орално за воспаление на горниот и долниот респираторен тракт, а за воспаление на кожата, се применуваат надворешно.

 

ИЗВОРНовости
претходниот член,Словенија ги ублажува мерките поврзани со ковид пропусници
Следната статијаЗа која категорија на граѓани се препорачува трета доза на вакцина?

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР

ве молиме внесете го вашиот коментар!
ве молиме внесете го вашето име овде