дома информација вест Во вселената судир на руски сателит и кинески ракетен засилувач

Во вселената судир на руски сателит и кинески ракетен засилувач

Руски сателит и кинеска ракета се очекува да се судрат во вселената

320
0

Експертите за вселенски сообраќај следат две парчиња орбитално ѓубре што се чини дека се движат едно кон друго: Расипан советски сателит и отфрлен кинески ракетен засилувач што се очекува да се промашат – со мала можност да се судрат.

Никој не знае со сигурност дали предметите ќе се судрат, а цело време се случуваат скоро промашувања во вселената.

Но, LeoLabs, стартап со седиште во Калифорнија, кој користи радари од земја за следење на вселенски објекти, ги става шансите за судир на 10% или повеќе. Тоа е високо, но не и невообичаено изјави извршниот директор на LeoLabs, Даниел Чеперли, за Си-Ен-Ен Бизнис во четвртокот.


Повеќе пати неделно гледаме дека мртвите сателити доаѓаат на 100 метри едни од други, се движат со огромна брзина – рече Чеперли.

Компанијата одлучи да ја подигне јавната свест за овој конкретен настан, рече тој, бидејќи двата објекти се обемни – и веројатно ќе создадат огромно поле за остатоци ако се судрат – и затоа што се наоѓаат во област на орбита што е сè уште релативно чиста во споредба со до блиските орбити. Компанијата, исто така, се обидува да ја подигне општата јавна свест за проблемот со остатоците, рече тој.

претходниот член,Општество на промени и генерациски меури
Следната статијаПочнува воведување на мерката „полициски час“ во државите од регионот

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР

ве молиме внесете го вашиот коментар!
ве молиме внесете го вашето име овде