Кризниот штаб за заштита на здравјето на населението од заразна болест Ковид-19 во Србија, вчера предложи нови мерки за сузбивање на епидемијата, кои ќе важат од денеска, 22 март, до 6 часот наутро.

Од денеска, поради опасност од ширење на заразната болест Ковид-19, угостителските објекти ќе останат затворени – кафулиња, ресторани, ноќни клубови и барови како и трговски центри. Сите објекти за продажба на храна и културни институции (кина, театри, галерии и библиотеки) можат да работат до 21 часот, сите други објекти до 20 часот, под следниве услови:

Сите објекти што се отворени мора да обезбедат усогласеност со мерката од најмалку девет квадратни метри по лице или посетител. Исклучок се фитнес клубовите, бањите, спортските сали и слично каде што мора да се обезбедат шеснаесет квадратни метри по лице. Ова значи дека ако продавница или, на пример, фризерски салон има 90 квадратни метри, максимум 10 лица можат да останат во тој објект истовремено. Истото правило важи и за спортски сали – во рамките на фитнес центарот од 160 квадратни метри не можеме да престојуваме повеќе од 10 лица. Бројот на присутни лица во објектот вклучува вработени (фризер, продавач, фитнес инструктор).

Владата на Србија забележува дека од утре наутро ќе се интензивира инспекцискиот надзор на усогласеноста со оваа мерка – усогласеност со дозволениот простор по лице во објектот, како и постоење на живи чувари во објектот.

Важна забелешка е дека угостителските објекти се дозволени со продажба на храна и пијалоци, како и дека испораката може да се изврши 24 часа на ден.

Рестораните и кафулињата во хотелот можат да служат гости на хотели само со регистриран престој до 21 часот.

Владата на Република Србија повикува на почитување на сите епидемиолошки мерки и апелира на лична одговорност на сите граѓани.

ИЗВОРНовости
претходниот член,Од денеска се продолжува важењето на полициски час
Следната статијаНе е доволна само хемија, треба повеќе за складна врска

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР

ве молиме внесете го вашиот коментар!
ве молиме внесете го вашето име овде