Пандемијата со Ковид-19 може неповратно го смени светот каков што го знаеме, но се чини дека има некои работи на кои сè уште може да се смета.

И градовите во Италија кои се борат со продажба на напуштени домови по поволни цени во обид да го променат трендот на депопулација е несомнено еден од нив.

Живописниот град Салеми на Сицилија е последниот што нуди трошни имоти за помалку од цената на еспресото.

Во текот на следниот месец, неколку десетици станови што се распаѓаат ќе излезат на аукција со почетна цена од 1 €, или нешто повеќе од еден долар.

Градоначалникот на градот, Доменико Венути, се надева дека шемата ќе му внесе нов живот на Салеми, кој виде дека неговото население значително се намали кога најмалку 4.000 жители избегаа по страшниот земјотрес од 1968 година што ја потресе долината Белице на Сицилија.

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР

ве молиме внесете го вашиот коментар!
ве молиме внесете го вашето име овде