Нов Зеланд одобри употреба на Pfizer / BioNTech за деца и адолесценти додека земјата се бори да ја спречи инфекцијата со коронавирус, објави во четвртокот премиерката на Нов Зеланд, Jacасинда Ардерн.

Нов Зеланд во четвртокот влезе во острo заклучување откако беше идентификуван локално пренослив случај на инфекција „Ковид-19“, прв во скоро шест месеци.

Кластерот Окленд сега има 21 случај на инфекција, од кои 11 нови случаи се регистрирани во четвртокот.

Ардерн објави дека децата на возраст од 12 до 15 години ќе можат да примат вакцина против коронавирус Pfizer / BioNTech.

-Безбедно е и добро е да се направи тоа, рече Ардерн.

Претходно, вакцината беше одобрена за луѓе на возраст од 16 години и постари. Обезбедени се две дози со интервал од шест недели.

Ардерн рече дека здравствените власти сега се прилично сигурни за тоа како вирусот влегол во земјата. Истагата доведе до патник кој пристигна на 7 август од Сиднеј, Австралија.

 

ИЗВОР24сата.хр
претходниот член,Оригинален начин: Твитер се вклучува во борба против лажни вести!
Следната статијаФилипче објави дека е најдобро имунизација да се врши со вакцина од ист производител, неговата српска колешка го демантира!

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР

ве молиме внесете го вашиот коментар!
ве молиме внесете го вашето име овде