Вклучувањето на кикиритките во исхраната на малите деца на рана возраст може да помогне во спречување на алергии на мешунките, кои можат да бидат смртоносни и да ги погодат младите луѓе ширум светот, покажа новото истражување објавено во петокот.

Истражувачите откриле дека воведувањето производи од кикирики во исхраната на бебињата и доенчињата и постепеното зголемување на изложеноста довело до поголема толеранција кон овој вообичаен алерген.

Рецензирана студија, објавена во Лансет, опфати 146 деца алергични на кикиритки на возраст од нула до три во текот на две и пол години.

Од групата, 96 добивале протеин во прав од кикирики секој ден, а дозата постепено се зголемувала до доза што одговара на потрошувачката на шест кикирики.

Други деца добиле плацебо од овесна каша.

Дваесет деца кои примиле прашок од кикирики покажале ремисија на алергијата, што значи дека шест месеци по завршувањето на терапијата не се појавила алергиска реакција.

Едно дете во плацебо групата покажа ремисија.

Шест месеци по третманот, децата во ремисија можеа да толерираат доза што одговара на 16 кикирики.

Дополнителни 20 деца кои добиле прав од кикирики се сметале за „десензибилизирани“, што значи дека имале повисок праг на алергија, но не се сметало дека се во ремисија.

ИЗВОРСлободна Далмација
претходниот член,Денеска е празник во чест на Преподобниот Теодосиј Велики
Следната статијаСЗО објави можен крај на пандемијата годинава

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР

ве молиме внесете го вашиот коментар!
ве молиме внесете го вашето име овде