Теодосиј е роден во регионот на Кападокија, во селото Могаријаси. Како млад, тој го посети Симеон Столецот, кој го благослови и му пророкува голема духовна слава.

Со кадилницата, во која ставил ладен темјан, Теодосиј побарал место да се насели и нашол манастир и застанал таму каде што сам горел јагленот.

Таму се населил и почнал да се подвизува. Наскоро околу него се собрале многу монаси на различни јазици. Затоа изградил по една црква за секој јазик, а притоа славата Божја се служела на грчки, ерменски, грузиски итн.

Но, на денот на причестувањето, сите браќа се собрале во голема црква каде богослужбите се одржувале на грчки јазик.

Трпезата бил заедничка за сите, заеднички и целиот имот, заеднички труд, заеднички страдања и често – гладување.

Теодосиј бил возвишен пример за живот на сите монаси, пример во работата, молитвата, постот, бдението и во сите христијански добродетели.

А Бог го обдарил со дар на чудотворство, за да може да лекува болни, да повикува и помага на далечина, да скротува ѕверови, да ја предвидува иднината, да множи леб и пченица. Тоа бил молитва на неговите усни дење и ноќе.

  • Кажи ги овие зборови денес:

Со потоците на твоите солзи ја обработуваше пустината пустина и со воздишки од длабочините на душата, со голем труд ги умножуваше своите таленти.

Ти беше светилник на светот, кој светеше со твоите чуда, Теодосиј, оче наш: Моли се на Христа Бога, да ги спаси нашите души.

Мирно се упокои во Господа на сто и пет години (529).

ИЗВОРНовости
претходниот член,Во Европа во декември продадени повеќе електрични отколку дизел возила
Следната статијаВклучувањето на кикиритки во исхраната кај деца може да ги намали аларгиите

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР

ве молиме внесете го вашиот коментар!
ве молиме внесете го вашето име овде