Првите асоцијации со силен имунолошки систем се цинк и витамин Ц. Покрај овие две движечки горива за имунитетниот систем, протеините се клучни за здрав и функционален имунолошки систем.

Протеините се градежни блокови на сите клетки и ткива во човечкото тело, објасни д-р Синтија Ли за Лајвстронг.

Недоволниот внес на протеини ќе компензира за некои од најважните функции на имунолошкиот систем, како што се спречување на развој на болести и брзо закрепнување на организмот, што беше објаснето во студијата објавена во „Списание за дебелина и терапија за слабеење“, во 2012 година .

Колку протеини треба да јадеме?

Препорачаната дневна доза на протеини за мажи е 56g, а за жените 46g (Harvard Health Publishing).

Дневната доза се базира на формулата 0,8 g на кг телесна тежина – што значи дека можете сами да ја пресметате дневната доза на протеини.

3 групи луѓе чии потреби за внес на протеини може да се зголемат

  1. Оние кои слабеат

Ако работите на слабеење, а тоа го правите со намален внес на калории – тоа не треба да биде на штета на протеините.

Напротив, луѓето кои го намалуваат внесот на калории треба да го зголемат внесот на протеини – 1,3 g на килограм телесна тежина (што беше потврдено со студија објавена во декември 2019 година – Напредок во исхраната).

Еден од аргументите е дека протеините можат да ви помогнат да изгубите тежина со тоа што ќе бидете подолго сити.

  1. Оние кои активно работат на градење мускули

Слично на првата група, така се и луѓето кои напорно тренираат во желба да станат посилни – неопходно е да се консумираат малку повеќе протеини од препорачаната дневна доза.

Една студија објавена во јуни 2017 година во рамките на „Списание на меѓународното друштво за спортска исхрана“, откри дека оние кои сакаат да градат мускули треба да консумираат 1,6 g на килограм телесна тежина, секој ден.

  1. Постари возрасни лица

Познато е дека внесот на протеини е многу попотребен кај оние над 65 години.

За здрави стари лица, препораката е помеѓу 1 и 1,2 g на килограм телесна тежина дневно, а за стари лица и болни, препорачаната дневна доза на внес на протеини е помеѓу 1 и 1,5 g на килограм телесна тежина.

Се препорачува за основната студија од 2013 година – Journalурнал за медицина пост-акутна и долготрајна нега.

ИЗВОРMen's health
претходниот член,Опасност од нова пандемија, мутациите на корона создаваат хибриди
Следната статијаВо Хрватска откриен „бразилски тип на коронавирус“

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР

ве молиме внесете го вашиот коментар!
ве молиме внесете го вашето име овде