Без разлика дали ја сакате својата работа или не, секогаш ќе имате тешки и навидум неподносливи денови и периоди во кои нема да уживате. Ако не ви се допаѓа тоа што го правите, одењето на работа станува вистинска тортура и секој час поминат на работа ви се чини многу подолг отколку што навистина е.

Иако никој не треба да го прави она што не може да го поднесе, сепак можете да извлечете нешто добро од тоа. Овие четири позитивни работи можеби ќе ве натераат барем еднаш во животот да ја работите работата што не ја сакате.

Ќе научите што сакате и што не сакате

Сите тешки односи, прекинатите пријателства или врски и тешките животни ситуации носат одлични лекции со себе. Од ваквите животни искуства, најпрво учите што сакате и што воопшто не сакате.

Исто е и со лошите искуства на работа. Ако работите работа што не ви се допаѓа, запрашајте се прво зошто е тоа така. Ако причината е некој претпоставен или колега, ќе знаете што не сакате од следната работа кога станува збор за работната средина.

Ако тоа е работата само по себе, ќе знаете што да избегнете на следната апликација за работа. Исто така, негативното деловно искуство може да ви донесе позитивни ситници и работи што ќе сакате да ги понесете со вас. Не заборавајте дека секоја ситуација има два пола и земете ги со себе сите добри работи што ќе ви ги донесе лошото деловно искуство.

Ќе научите нови вештини

Без разлика дали ви се допаѓа вашата работа или не, сè додека сте вработени, мора да работите и да учите нови вештини. Дури и кога мислите дека вашата работа не ви носи ништо ново, размислете за ситуациите низ кои поминувате секој ден и за вашите реакции на нив.

Многу е веројатно дека вашата работа ќе ве научи како да се однесувате во нови и сè уште недоживеани ситуации. Секоја работа ве тера да растете. Понекогаш таа работа ќе се манифестира во нови вештини што ќе можете да ги искористите кога аплицирате за нова работа, понекогаш ќе ве научи да бидете трпеливи, a понекогаш да не заборавите да бидете морални.

Ќе запознаете нови луѓе

И на најлошите места можете да запознаете прекрасни луѓе кои можат да ви отворат нови врати. Ако не ви одговара работното место или не ви се допаѓа работата што ја работите, не одбивајте да се дружите со луѓе кои имаат квалитети и од кои можете да научите многу работи.

ИЗВОРВработување
претходниот член,Од денеска започнува Саем на книга во С.Ц Борис Трајковски
Следната статијаЌе се утврди причината за пожарот, но дали ќе се утврди и одговорност?

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР

ве молиме внесете го вашиот коментар!
ве молиме внесете го вашето име овде