Празникот посветен на Светите апостоли Петар и Павле, популарно познат како Петровден, се слави на 12 јули, а на овој ден завршува големиот пост.

Светиот апостол Петар беше еден од најголемите проповедници на христијанството.

Се верува дека по само една проповед во Ерусалим, тој успеал да преобрази 3.000 луѓе во христијанство.

Се верува дека неговата лековита моќ била толку силна што ги лекувал оние кои само ќе ја преминеле неговата сенка од сериозни болести.

Тој страдал како жртва на заговорот на Симон Волч, кој го фрлил во немилост на императорот Нерон, погубен и распнат на крст.

Многу народни обичаи се поврзани со Петровден.

Една од нив е да одбере еден цвет Петровац за сите во куќата во пресрет на Петровден.

Секој цвет е наменет за еден член на домаќинството и тие се заглавени во земјата на место каде никој нема да ги допре.

На денот на празникот, во раните зори, пред некој да стане, домаќинот оди да ги погледне цвеќињата – чиј цвет стои исправен – тој ќе биде здрав, на кого му се онесвести – ќе биде болен, и ако некој секна – тој ќе умре.

Исто така, широко се верува дека на овој ден, Свети Петар дистрибуира јаболка на деца во другиот свет, така што се верува дека јаболката не треба да се јаде пред Петровден.

Многу мајки, кои ги изгубиле своите деца, не јаделе јаболка пред овој празник, бидејќи се плашеле дека нивното дете нема да добие јаболко во другиот свет поради тоа.

Ако сте љубител на јаболка, треба да ги јадете на Петровден, но не смеете да ги исечете со нож, туку само да ги гризете!

Постои верување дека на овој ден, Свети Петар им дели јаболка на децата во другиот свет, така што ова овошје денес ја симболизира сладоста и мирот меѓу луѓето.

ИЗВОРСтил - Курир
претходниот член,Квадратно дишење: Техника која ве ослободува од стрес и напнатост!
Следната статијаЛоши навики кои се „виновни“ за предвремено стареење!

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР

ве молиме внесете го вашиот коментар!
ве молиме внесете го вашето име овде