Вакцината, заеднички развиена од Pfizer и BioNTech, се покажа 90% ефикасна во спречување на инфекции со COVID-19 во тековните испитувања во Фаза 3, објавија компаниите во понеделникот. Заштита кај пациенти е постигната седум дена по втората од двете дози и 28 дена по првата, според првичните наоди.

„Првиот сет на резултати од нашето испитување со вакцини во фаза 3 КОВИД-19 ги ​​обезбедува првичните докази за способноста на нашата вакцина да спречи КОВИД-19“, рече претседателот на Пфајзер и извршен директор Алберт Бурла. „Очекуваме да споделиме дополнителни податоци за ефикасност и безбедност генерирани од илјадници учесници во следните недели.

„Ние сме значаен чекор поблизу до обезбедување на луѓето ширум светот со многу потребниот чекор напред, за да помогнеме да се стави крај на оваа глобална здравствена криза. „Ја достигнуваме оваа критична пресвртница во нашата програма за развој на вакцини во време кога на светот му е најпотребно“, додаде Бурла.

Низ поголемиот дел од светот, стапките на инфекции со КОВИД-19 се зголемуваат, достигнувајќи високи нивоа, со пополнување на болничките единици за интензивна нега, а исто така се зголемуваат и бројот на жртви. Врз основа на проекциите за снабдување, компаниите соопштија дека очекуваат да испорачаат до 50 милиони дози на вакцини на глобално ниво во 2020 година, и до 1,3 милијарди дози во 2021 година.

ИЗВОРScience Alert
претходниот член,Задолжителен воен рок во Русија води млади луѓе во самоубиство или убиство
Следната статијаПовторно иста најва, граѓаните од Македонија без ПЦР тест во Србија и Албанија, но кога?

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР

ве молиме внесете го вашиот коментар!
ве молиме внесете го вашето име овде