Се уште се бројат гласовите од претседателските избори во САД .Бајден е поблиску до победата . Тој му се приближи на Трамп во Пенсилванија и Џорџија.

Сега резулататот е 264 за Бајден ,а 214 електорати за Трамп. Тој ги задржа тесните предности во невада и аризона, приближувајќи се кон обезбедување на 270 гласови во изборниот колеџ што го одредува победникот.

Трамп без да обезбеди никакви докази, обвини за измама во државите од каде сè уште доаѓаат резултати и се закани со правна постапка низ целата земја. Со досега 253 гласачи во изборниот колеџ, сите погледи се насочени кон пребројувањето на гласовите во Пенсилванија, каде што Бајден продолжи да му се приближува на Трамп. Бајден ќе стане следниот претседател ако ја освои пенсилванија, или две држави од тројката: Џорџија, Невада и Аризона. Трамп пак треба да ги задржи предностите во Пенсилванија и Џорџија.

ИЗВОРКанал 5
претходниот член,Рапид тестовите дале лажни резултати во повеќе од 50% случаи во Британија
Следната статијаУште нема одлука на Уставен за аболицирањето од Иванов

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР

ве молиме внесете го вашиот коментар!
ве молиме внесете го вашето име овде