Оваа неодамнешна студија не е прва која воспоставува врска помеѓу ултра-обработената храна и когнитивното опаѓање.

Студијата објавена во „The Journals of Gerontology“ претходно оваа година заклучи дека потрошувачката на ултра-обработено месо и масла/намази е поврзана со когнитивниот пад кај постарите возрасни лица со дијабетес тип 2.

Друга студија објавена во „Исхрана“ покажа дека ултра-обработената храна може негативно да влијае на цревната микробиота, што може да го промовира развојот на невродегенеративни болести.

Покрај тоа, студијата исто така забележува дека диетите со висока содржина на масти и едноставни јаглехидрати се поврзани со невроинфламација и намалена когнитивна функција. За жал, мозокот не е единствениот дел од телото под влијание на ултра-обработената храна.

Истражувањата покажуваат дека високиот калориски внес на ултра-обработена храна доведува до ослабена мускулна сила/сила и зголемен ризик од кардиоваскуларни и коронарни срцеви заболувања, цереброваскуларни болести, дијабетес тип 2, што го зголемува ризикот од смртност.

Додека уживате во храната, треба да бидете сигурни дека ултра-обработената храна не зафаќа повеќе од 20% од вашиот калориски внес.

ИЗВОРНовости
претходниот член,Храна која не се комбинира со лекови: Избегнувајте ги овие намирници доколку сте на терапија
Следната статијаТуширањето со ладна вода е лек за вашето тело

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР

ве молиме внесете го вашиот коментар!
ве молиме внесете го вашето име овде