Во античко време, древните верувале дека затемнувањето на Месечината доаѓа од фактот дека Свети Илија и ѓаволот го покриваат со грб додека се борат.

Исто така, постоеше мислење дека Сонцето и Месечината се борат, па кога Месечината преовладува, Сонцето не е видливо.

Во секој случај, во повеќето случаи, чудовиштето сака да го јаде сонцето.

Оттука, кај нашиот народ, за затемнувањата се вели дека Сонцето се јаде, односно зборот јаде значи затемнување.

Нашите предци веруваа дека змиите и вештерките ќе се разбудат за време на затемнувањето на Месечината, а потоа ќе поминат низ проблеми – војна, расправии, конфликти, мизерија, сиромаштија …

ИЗВОРАло
претходниот член,Денеска не излегувајте од дома ако не е неопходно, еве зошто:
Следната статијаХеростратизам на „една“ феминистка и совршеното алтер его – Енди Ворхол

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР

ве молиме внесете го вашиот коментар!
ве молиме внесете го вашето име овде