Најстудените месеци зимово учениците да ги поминат дома со онлајн настава, а распустот да почне порано – ова е само еден од предлозите со цел да се заштеди електрична енергија и да се намалат високите сметки за струја на училиштата кои им се зголемени за 4 пати. Предлогот е следен:

Оваа учебна година да заврши на крајот на јули, а да започне на 15 – ти август следна учебна година, тоа е еден предлог и друг предлог да се одржи онлајн наставата барем ноември, декември, јануари.

А, на само неполн месец од стартот на грејната сезона, освен општините, спас од високите сметки за струја бара и стопанството. Се чека одлука дали фирмите на отворен пазар би добиле струја по цена од 180 евра за мегават час.

ИЗВОРВработување
претходниот член,Командир на полициска станица осуден на 4 години затвор поради производство и трговија со дрога
Следната статијаМоже да изгубат половина милион работни места: Eвропскa земјa повторно меѓу најранливите

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР

ве молиме внесете го вашиот коментар!
ве молиме внесете го вашето име овде