По неколкудневна потрага, уапсен е Ангело Ѓоргиевски, првоосомничениот за убиството на хрватскиот ракометар Денис Тот.

Оваа информација за хрватски Вечерњи лист ја потврди хрватската амбасадорка во Македонија Нивес Тигањ.

Ми се јави министерот и потврди дека е уапсен и уште еднаш изрази жалење за овој случај – рече Тигањ.

Ангело Ѓоргиевски е роден во Марибор, во јуни 2016 година доживеа тешка сообраќајна несреќа. Потоа удрил во пет паркирани автомобили и со својот автомобил „фиат“ побегнал од местото.

После тоа, мариборската полиција тргнала во потрага по банда наркодилери, а меѓу нив бил и Горгиевски.

Потоа, во октомври истата година, полицијата открила лабораторија за производство на синтетичка дрога. Меѓу другото, тие имале GHB (гамахидроксибутират, гамахидроксибутират), познат и како лек за силување. Во лабораторијата биле запленети и амфетамини и марихуана.

ИЗВОРНовости
претходниот член,Од денеска во Бугарија може да се патува без ковид сертификат
Следната статијаНово поскапување на нафтата, пченката и пченицата

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР

ве молиме внесете го вашиот коментар!
ве молиме внесете го вашето име овде