Првпат регулаторот на ЕУ казнува голема американска технолошка фирма според законодавството за БДП. Тој пресуди дека Твитер не го известил во рок од 72 часа по идентификување на кршење на податоците во јануари 2019 година, а исто така не го документирал соодветно што се случило

Твитер ја прифати одговорноста.

Во изјавата, фирмата обвини „непредвидена последица од екипирање“ за време на периодот помеѓу Божиќ 2018 и 1 јануари 2019 година за неуспехот да се усогласи со известувањето на регулаторот во рок од 72 часа од откривањето на прекршокот.

„Ние ја почитуваме одлуката на ИДПЦ, што се однесува на неуспех во нашиот процес на одговор на инцидентите“, рече Дамиен Киран, главен службеник за приватност на Твитер и службеник за глобална заштита на податоците.

ИДПЦ рече дека верува оти казната е „ефективна, пропорционална и обесхрабрувачка мерка“.

Тоа се однесуваше на грешка што влијаеше на корисниците на Андроид кои ги направија своите твитови приватни – тоа значеше дека ако направат некои измени на нивната сметка, нивните твитови може да бидат јавно објавени по грешка. Бубачката датираше од 2014 година, рече тогаш фирмата.

Тоа беше обелоденето во јануари 2019 година и КДК започна со истрагата кратко потоа.

Дарен Вреј, од фирмата за приватност Гвардум, рече дека казната е знак дека забите на ГДПР „стануваат поостри“. „Овој случај треба да испрати порака до големите технолошки фирми дека треба многу сериозно да ги сфатат одговорностите за приватност на податоците“, рече тој.

Казната не се однесува на хакирање на славни профили на Твитер, што се случи летото.

Твитер подоцна откри дека тоа се случило како резултат на фишинг и човечка грешка.

ИЗВОРBBC News
претходниот член,Докажано е дека ако се ожените со паметна жена ќе живеете подолго
Следната статијаЛажни јајца „мамки“ се користат за следење на ловокрадството на желките

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР

ве молиме внесете го вашиот коментар!
ве молиме внесете го вашето име овде