Американскиот колеџ за акушери и гинеколози (ACOG) денес објави дека за бремени жени и мајки кои сакаат да се вакцинираат против ковид, најдобро е да го сторат тоа со вакцината Fајзер / Бионтех или Модерна, наместо со вакцината Џонсон и Џонсон.

Објавувањето ги следи упатствата на Центарот за контрола и превенција на болести (ЦДЦ), кој препорача прекин на администрацијата на вакцините Џонсон и Џонсон, поради можното формирање на тромби, објави Си-Ен-Ен.

Во овој момент, нема јасен профил на жени кои би можеле да имаат толку исклучително ретка компликација. Сепак, сè додека работите не станат појасни, важно е да се охрабруваат бремени жени и мајки кои сакаат да бидат вакцинирани да изберат вакцини против mRNA – Фајзер или Модерна – се наведува во соопштението на ACOG.

Нивната изјава додава дека луѓето кои биле вакцинирани со вакцина Џонсон и Џонсон во претходните три недели треба да побараат итна медицинска помош во случај да имаат силна главоболка, болка во стомакот, нозете, отежнато дишење.

ИЗВОРНовости
претходниот член,ИЈЗ: Намален бројот на нови зарази, зголемен број на смртни случаи
Следната статијаВитаминизација па вакцинација, задолжително зајакнување на имунитет пред вакцинација!

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР

ве молиме внесете го вашиот коментар!
ве молиме внесете го вашето име овде