Ако сакате да избегнувате слошување при патување, внимавајте каде седите, без оглед на тоа каков вид на превоз користите.

Се проценува дека околу 20 проценти од населението страда од болест при патување, почесто ги погодува жените отколку мажите, а фреквенцијата се зголемува со времетраењето на патувањето.

Ако сте во автобус, седнете на едно од седиштата зад предната оска, додека во автомобил најдобро ќе биде ако седите на совозачкото седиште.

Но, научниците велат дека не е важно каде седите, туку и во која насока гледате. Тие ве советуваат да се обидете да го усогласите правецот на движење со погледот.

Ако страдате од болест при патување, дури и не размислувајте за читање или гледање во вашиот мобилен телефон, наместо да погледнете низ прозорецот.

Болеста при патување обично е поретка во возот, бидејќи брзината е релативно постојана, а насоката на пругата е прилично исправена.

На некои луѓе не им е пријатно ако седат наопаку од правецот на патувањето, па обидете се да изберете седиште што ќе гледа напред.

Ако патувате со авион, експертите препорачуваат да седите на место над крилото.

Најчестиот синоним за болест при патување е „морска болест“ што укажува на тоа дека на многумина им е најтешко да издржат пловење на море, особено брановидно.

Ако брановите не ви прават добро, обидете се да се истегнете во кабината.

Ова можеби не е можно затоа што нема легла на траектите, па затоа е најдобро да седите на средина од бродот затоа што тоа е најстабилното место во бродот.

ИЗВОРСлободна Далмација
претходниот член,Прекумерено внесување на вода може да биде опасно
Следната статијаУживајте на плажа и намалувајте килограми, еве како:

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР

ве молиме внесете го вашиот коментар!
ве молиме внесете го вашето име овде