Имајќи предвид дека појадокот е најважниот оброк, не смее да го прескокнуваме, и покрај тоа, многу е важно со каква храна ќе го започнеме денот.

Има храна што многумина ја јадат за појадок, но потоа прават грешка, бидејќи нема да ја добијат потребната енергија на почетокот на денот.

Ова се најчестите намирници кои се земаат како прв оброк, и тие треба да се избегнуваат.

Печива од пекарницата

Наједноставното решение за појадок, особено за оние кои се на работа и немаат време да се хранат здраво, се разните печива од пекарата.

Сепак, печивата не се добри за нашиот организам бидејќи тогаш внесуваме многу адитиви, бело брашно, сол, шеќер и масти кои не ни се потребни, а не ги внесуваме нутритивните вредности.

Овошни сокови и овошни јогурти

Без оглед на натписите на пакувањето, купените сокови се полни со шеќер и не треба да го започнувате денот со нив, а истото е случај и со овошните јогурти.

Иако се убаво освежување за утрото, особено за време на потоплите денови, купувањето овошни јогурти не е здраво решение.

Ако барате нешто слатко, јадете сезонско свежо овошје наместо сокови и овошен јогурт.

Калоричен појадок

Класичен појадок вклучува пржени јајца, виршли, производи од сушено месо, сирење и слична храна.

Сепак, големи количини на маснотии од таков висококалоричен појадок на почетокот не се здрави, и ќе завршат таму каде што вие не сакате – а тоа е во масното ткиво.

Исто така, телото нема да ги добие потребните витамини, минерали и влакна.

Затоа, ако сакате јајца за појадок, најдобро би било да ги сварите и да ги комбинирате со тост и чај.

ИЗВОРНовости
претходниот член,Србија прва по број на нови инфекции во Европа, Македонија прва по стапка на смртност
Следната статијаКако да знаете кога е вистинско време да си дадете отказ од работно место?

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР

ве молиме внесете го вашиот коментар!
ве молиме внесете го вашето име овде