Американскиот претседател Доналд Трамп денеска повторно се огласи на Твитер и им испрати порака на своите приврзаници да не се предаваат.

Ќе победиме – стои во твитот што Трамп го објави.

Неколку минути пред објавувањето на победата, Трамп напиша:

Ќе направиме голем напредок. Резултатите ќе започнат да пристигнуваат следната недела. Да ја направиме Америка повторно голема.

Конечните резултати од претседателските избори во Америка не се познати ниту една недела откако граѓаните излегоа на гласачките места, иако некои медиуми, врз основа на изборните проекции на демократскиот кандидат eо Бајден, го прогласија за победник.

Според проекциите, тој освои повеќе од 270 неопходни изборни гласови за влез во Белата куќа.

Трамп не ги признаваше проекциите според кои Бајден е победник на претседателските избори и постојано го критикуваше гласањето по пошта, наведувајќи дека тоа го отвора патот до можна изборна измама.

Тој побара пребројување на гласовите во некои држави и тврди дека „ќе ја турка работата до чистачките“ и ќе докаже дека изборите биле украдени.

Изборниот штаб на Доналд Трамп поднесе тужби против федералните држави и тврди дека гласањето и пребројувањето на гласовите било нередовно.

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР

ве молиме внесете го вашиот коментар!
ве молиме внесете го вашето име овде