Американската агенција за општи работи (ГСА) го извести новоизбраниот претседател о Бајден дека администрацијата на Трамп е подготвена да го започне процесот на транзиција, односно трансферот на власта, објави Си-Ен-Ен.

Денес, преодниот тим на Бајден доби писмо од директорката на ГСА, Емили Марфи, која беше назначена од Трамп на таа позиција, за да може официјално да започне транзицијата.

Си-Ен-Ен додава дека ова писмо е првиот чекор преземен од администрацијата за да го признае поразот на Доналд Трамп на изборите на 3 ноември, што се случува повеќе од две недели откако Бајден беше прогласен за победник по проекцијата на американските медиуми.

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР

ве молиме внесете го вашиот коментар!
ве молиме внесете го вашето име овде