Експертите посочуваат колку е важна температурата во просторијата во која се наоѓаме и колку може да влијае на нашата продуктивност.

Излезе дека мажите и жените генерално имаат многу различни оптимални температури кога станува збор за водење бизнис.

Додека мажите претпочитаат поладна атмосфера за време на работното време, жените генерално работат поефикасно на повисоки температури.

  • Температура и продуктивност

Наоѓањето на вистинската температура за канцеларијата е важно за перформансите на работата.

Намалување на продуктивноста е забележливо кога термометарот е поставен на повеќе од 26 степени.

Друга студија ги потврди наодите, истакнувајќи дека и тие се промениле врз основа на пол.

Како што се зголемуваше температурата, жените работеа подобро во математика и вербални задачи, а мажите полошо, вели Том Ченг, вонреден професор по финансии и бизнис економија на Универзитетот во Јужна Калифорнија, пишува The List.

ИЗВОРНовости
претходниот член,Новата вакцина против маларија ќе спаси повеќе од 800.000 деца во Африка
Следната статијаТанзанскиот писател Абдулразак Гурна добитник на овогодинешната Нобелова награда за литература

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР

ве молиме внесете го вашиот коментар!
ве молиме внесете го вашето име овде