Во Европа, ситуацијата е немилосрдно црна и голем број земји објавија рекордни бројки, почнувајќи од Франција, која завчера регистрираше над 50.000 нови инфекции, а бројот на смртни случаи во Европа го надмина прагот од 250.000.

46-те европски членки во СЗО сочинуваат 46 проценти од вкупните инфекции во светот и скоро третина од сите смртни случаи, изјави Мајк Рајан, главен експерт за итни случаи на СЗО.

Сега во Европа, заостануваме зад овој вирус и за да излеземе пред него, ни треба сериозно забрзување, рече Рајан на прес-конференцијата во Женева.

.

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР

ве молиме внесете го вашиот коментар!
ве молиме внесете го вашето име овде