Новите мерки вклучуваат поставување електронски аларми за спречување на заразените да излезат од куќата, како и евакуација на луѓето за дезинфекција на нивните домови.

Според властите, сите заразени пациенти и нивните блиски контакти ќе бидат префрлени во централизиран карантин, јавува Би-би-си.

Наша цел е да постигнеме што поскоро да нема инфекција со Ковид во заедницата – соопштуваат од Владата.

Надлежните сметаат дека следи позитивен тренд и дека животот наскоро би можел да се нормализира, доколку граѓаните строго се придржуваат до рестриктивните мерки.

Според последните податоци, во Шангај се регистрирани околу 16.000 новозаразени, а 11 починале.

Имено, кинеските власти ги затвораат во карантински центри сите оние кои се позитивни на ковид, без разлика дали имаат симптоми или не, а дури неодамна е олеснета политиката за одвојување на заразените деца од болните родители, кога на некои родители им беше дозволено да бидат со нивните родители.болни деца.

Повеќето луѓе го поминуваат времето во карантин читајќи, гледајќи онлајн предавања или видеа на нивните телефони. Конгресниот центар во Шангај од 420.000 метри квадратни е најпознат како место на најголемиот салон за автомобили во светот. Други карантински центри се привремени простории за собирање, според Yahoo News.

Луѓето од другите институции се пожалија дека од покривите тече вода, дека нема доволно храна и дека се чека за лекување поради медицински проблеми.

На снимката до која дојде АП се гледаат влажни кревети и подови поради испакнати покриви во монтажната зграда. Една корисничка, која е сместена во конгресниот центар, вели дека таа и нејзиниот сопруг не можат да најдат место со топол туш.

ИЗВОРНовости
претходниот член,Повторно покачување на платите во јавната администрација
Следната статијаЕве какво време не очекува за викендот и големиот христијански празник Велигден

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР

ве молиме внесете го вашиот коментар!
ве молиме внесете го вашето име овде