дома информација вест Судбина на загрозените видови: После многу години, повторно се појави балкански рис...

Судбина на загрозените видови: После многу години, повторно се појави балкански рис на Галичица

По подолго време во НП Галичица фотографиран балкански рис

494
0

На официјалната фејсбук страна на НП Галичица се појави среќна вест.

Од таму информираат дека загрозениот вид – балкаснки рис по подолго време повторно се појавил во националниот парк.

Интегралната објава во продложние:

По пауза од неколку децении, повторно е евидентирано присуството на балканскиот рис во Национален парк „Галичица“. Една единка беше „заловена“ од фотозамки, покрај оградата на Репродуктивниот центар за елени на НП „Галичица“. Се надеваме дека оваа голема мачка ќе си го најде својот дом на оваа планина, а ние ќе продолжиме со нашите напори да го зачуваме неговото живеалиште.

претходниот член,Авиосообраќајот оди во заборав поради пандемијата
Следната статијаШведска објави листа од потесен избор на компании за развивање на 5G мрежа, кинеските компании се отстрануваат од игра

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР

ве молиме внесете го вашиот коментар!
ве молиме внесете го вашето име овде