Силните маки на глад за одреден вид храна можат да ви кажат што се случува во вашето тело и што навистина треба да функционира нормално.

Нутриционистите Алис и Дени, од блогот „123 Nourish Me“, тврдат дека овие желби за одреден вид храна се предизвикани од недостаток на минерали во организмот, што со текот на времето може да доведе до сериозни здравствени проблеми.

Нападите од глад се всушност обиди на нашето тело да ни каже дека нешто недостасува. Обрнете внимание и нахранете го телото со она што навистина му треба – изјавија тие.

Нутриционистите исто така дадоа табела што покажува што не му недостасува на вашето тело, формирана врз основа на она за што чувствувате голема потреба.

Имате желба да јадете: Чоколадо

Што да јадете: Ореви, семиња, темно зелен зеленчук и овошје

Јадете: слатка храна и сокови

На вашето тело всушност му недостасуваат: хром и фосфор

Што да јадете: Пилешко, сирење, грозје, сладок компир, јајца, ореви и житни култури

Имате желба да јадете: Тесто, тестенини …

На вашето тело всушност му недостасуваат: азот и протеини

Што да јадете: Црвено месо, грав, чиа семе, мрсна риба

Јадете: масна и пржена храна

На вашето тело всушност му недостасуваат: калциум

Што да јадете: зеленчук со зелен лисја, леќа, органско млеко и сирење

Имате желба да јадете: Солена храна

На вашето тело всушност му недостасуваат: хлорид и силициум

Што да јадете: индиски ореви, семиња, мрсна риба и козјо млеко.

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР

ве молиме внесете го вашиот коментар!
ве молиме внесете го вашето име овде