Пушењето остава бројни негативни последици по организмот и целокупното здравје, а најмногу страдаат белите дробови, поради што на Светскиот ден на непушачите кој се одбележува на 17 ноември, често се изнесуваат фактите за овој нездрав начин на живот.

Постојат бројни причини зошто треба да се откажете од цигарите, а главната е што телото темелно се регенерира со откажување од пушење.

Американската компанија „CVS Health“ објави инфографик кој покажува што се случува во телото со текот на времето по откажувањето од пушењето – од 20 минути до 15 години.

– 20 до 30 минути – крвниот притисок и отчукувањата на срцето се намалуваат, а рацете и стапалата се загреваат;
– 8 часа – нивото на јаглерод моноксид во крвта паѓа, а кислородот се зголемува;
– 48 часа – сетилото за мирис и мирис почнува да работи подобро;
– 72 часа – бронхијалните цевки се релаксираат;
– 2 недели до 3 месеци – циркулацијата во телото е подобра и посилна, како и функцијата на белите дробови;
– 1 месец до 9 месеци – се намалуваат кашлицата и застојот на синусите, белите дробови полесно ослободуваат слуз, почисти се и помала е можноста за зараза, телото има повеќе енергија.

 

ИЗВОРНовости
претходниот член,Со новите мерки луѓето во Белгија ќе работат 4 дена во неделата од дома!
Следната статијаСите кои ќе работат во недела ќе добијат 50% поголема дневница

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР

ве молиме внесете го вашиот коментар!
ве молиме внесете го вашето име овде