Тие се користат секојдневно и стануваат несвесна навика на која не можеме да и одолееме. Дали го знаеме ефектот на прекумерна употреба на мелеми за усни?

Суви усни

Според дерматолозите, мелемите за усни содржат состојки кои можат да ги иритираат или ексфолираат усните. Како фенол, камфор, ментол, мирис, ароми, салицилна киселина и витамин Е.

Иритација околу усните

Експертите потврдуваат дека треба да нанесуваме мелем за усни не повеќе од 3 пати на ден, кога ќе се разбудиме, после јадење и пред спиење.

Ако користите мелем за усни прекумерно, може да имате иритација.

„Мрзливи“ усни

Некои формули за мелем за усни создаваат вештачка бариера за блокирање на влагата, предизвикувајќи усните да работат помалку за да ги одржат нивоата на хидратација.

ИЗВОРНовости / Foto: Pixabay
претходниот член,Шест типа на вработени кои треба да ги имате во вашата фирма
Следната статијаШто точно значи кога за некој ќе речеме дека е „кул“

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР

ве молиме внесете го вашиот коментар!
ве молиме внесете го вашето име овде