Истражувачите од Универзитетот во Олстер во Северна Ирска презентираа студија на Европскиот и Меѓународниот конгрес за дебелина во 2020 година.

Нивниот заклучок е дека оние што јадат доцна навечер имаат послаба исхрана и имаат повеќе килограми од луѓето кои својот последен оброк го завршуваат доцна попладне.

Наодите јасно покажаа дека квалитетот на изборот на храна се разликува кај луѓето кои јаделе порано преку ден отколку доцна навечер. Ова го потврдува она што го знаеме веќе некое време – зголемувањето на телесната тежина е под влијание на навиките и начинот на живеење на една личност отколку времето на оброк, велат авторите.

Покрај тоа, некои истражувања покажуваат дека ако јадете ноќе, помала е веројатноста да појадувате, а прескокнувањето на појадокот може да доведе до прекумерна глад и прејадување подоцна во текот на денот.

Во една студија објавена во списанието за дебелина, скоро 20.000 Јапонки кои вечерале или јаделе грицки пред спиење имале поголема веројатност да го прескокнат појадокот, што ги натерало истражувачите да заклучат дека доцната вечера или ужина за добра ноќ е поверојатно со прекумерна тежина или дебелина.

И како и за управувањето со тежината воопшто, свесното јадење и обрнувањето внимание на знаците на глад е клучно во текот на денот.

Тоа значи, велат нутриционистите, да јадете балансирани оброци во текот на денот, да не чекате премногу долго за да јадете и да не заштедите калории за подоцна ако вечерате.

ИЗВОРЖивим Глорија
претходниот член,Сестрата на фудбалерот кој почина денеска во Скопје се прости од него со трогателна порака!
Следната статијаСЗО со урнебесна порака: 5G мрежа нема врска со КОВИД19

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР

ве молиме внесете го вашиот коментар!
ве молиме внесете го вашето име овде