За да остават најдобар можен впечаток кај мажот, жените знаат да внимаваат на секоја ситница, а најмногу се фокусираат на својот физички изглед. Сепак, тоа не е се, откри познатиот американски магазин за мажи.

Списанието „Men’s Helt“ спроведе истражување меѓу мажите и откри на што посветуваат најмногу внимание кај жената при првата интимна врска. А ова се дел од зделките:

На крајот на краиштата, луѓето се визуелни суштества, што значи дека кога гледаме некого, првото нешто што ни паѓа во очи е нивниот изглед.

Од физичките атрибути, мажите прво ги забележуваат облините, поточно градите и задникот, но им се важни и очите. Во текот на истражувањето, испитаниците дури неколку пати споменале дека очите се првото нешто што го забележуваат кај жената.

Освен тоа, најмногу ги интересира и привлекува самиот карактер на жената. Колку жената е позаинтересирана да го „направи“ првиот чекор во сексуалната врска, толку ќе им биде попривлечна. На тој начин ќе имаат појасна слика за тоа каков е нивниот партнер, не само во кревет, туку и како личност.

Друга работа што игра важна улога е самодовербата – можеби дури и повеќе од физичкиот изглед. Според резултатите од истражувањето, тоа е всушност првото нешто што мажите го забележуваат кога жената ќе се соблече.

Тогаш, некако, сите несовршености паѓаат во вода и на виделина излегува енергијата и самодовербата што ја плени жената. Секако, тоа не значи дека не треба да се грижите за себе и да го занемарувате изгледот, но покрај надворешноста, многу е важно да работите на себе и да го негувате внатрешното јас.

ИЗВОРМондо.рс
претходниот член,Македонија се подготвува за тешка зима
Следната статијаНе е вода: Овој пијалок најдобро го хидрира телото во текот на летото