Нема ништо како тој оган што го чувствувате кога вашата врска е свежа и кога сте толку привлечени од вашиот партнер, што е тешко да ги држите рацете еден од друг. Со текот на времето, кај некои луѓе привлечноста згаснува и новитетот исчезнува, што е многу нормален дел од врската. Но, за други, сексуалната привлечност целосно исчезнува и може да биде тешко да се надмине.

Но, дали е ова нормално? Дали вреди да се прекине врската?

Разговаравме со експерти за да ви кажеме зошто се случува ова, дали можете да го надминете и како.

Тоа им се случува на многу парови

Прво, важно е да се разбере дека губењето на сексуалната привлечност им се случува на повеќето парови додека продолжуваме со нашиот нормален живот. Д-р Тина Б. Тесина, психотерапевт и автор на „Како да се биде среќен партнер: да се работи заедно“, вели дека намалената привлечност „е многу честа појава како што поминува времето во врските“.

Постојат многу фактори кои водат до намалена привлечност
Деби Силбер, трансформациски психолог и говорник за здравје, начин на размислување и личен развој, вели дека намалувањето на сексуалната привлечност кон вашиот партнер се случува кога вашите потреби и очекувања се неисполнети. Кога тоа ќе се случи, објаснува таа, не се чувствувате толку привлечени кон вашиот партнер како некогаш, што е „природен одговор“, бидејќи многумина од нас се повлекуваат, особено ако на партнерот сме му кажале што ни треба и ние не се чувствувај слушнато.

Ова нè тера да се „чувствуваме како неважни, занемарени и, во нивните очи, несфатени сериозно“, додава таа.

Силбер вели дека уште еден фактор е дека физичката привлечност се намалува ако чувствуваме дека нашиот партнер „се пушти себеси“. Испраќа порака дека нашиот партнер повеќе не се грижи да изгледа убаво за нас. „Занемареното физичко здравје и хигиена може да се пренесат како знак на непочитување кон другата личност“, забележува таа.

По истата линија, Тесина нè потсетува дека е лесно да се чувствувате привлечени еден кон друг кога не живеете заедно, но како што вашата врска еволуира и делите дом, „романтичните моменти веќе не се автоматски“, а секојдневните работи не подолго се чувствувате возбудливо, бидејќи е лесно да паднете во ритам.

Но, д-р Џули Гарнер, клинички психолог, вели дека се работи за повеќе од изглед. „Привлечноста не се однесува само на физичкиот изглед“, вели таа за SheKnows, додавајќи дека луѓето еволуираат во текот на траењето на врските, што може да доведе до тоа да бидат помалку привлечени од нивните партнери.

Гурнер, исто така, вели дека луѓето ја губат својата привлечност за нивните партнери кога станува збор за работи како што се не поддржувачки, бидејќи тоа предизвикува да гледаме грда страна на нашиот партнер и ја губиме привлечноста.

Можете ли да ја вратите привлечноста?
Според Силбер, да, тоа е можно, но прво „мора да сфатите што ја предизвикало намалената привлечност на прво место“. На пример, можеби сте почнале да се занемарувате еден со друг затоа што сте биле премногу уморни. Добро место за почеток е да се обврзете да поминувате повеќе време сами заедно, додава таа.

Намалената привлечност треба да се замени со „наклонетост, смисла за хумор и интимна комуникација“, вели Тесина. Исто така, важно е да се напомене дека потребни се двајца луѓе кои сакаат да ги вратат работите повторно, и „и двајцата треба да создадете начини да комуницирате дека сакате да бидете блиски еден до друг“, додава таа.

Исто така, важно е да се напомене дека со текот на времето, сексот може да биде помалку за доживување оргазам, а наместо тоа, „фокусот треба да биде на задоволството“, вели Тесина.

Колку и да звучи неромантично, Тесина препорачува да закажете секс, да комуницирате со партнерот и да пробате некои нови работи во спалната соба за да ги зачините работите.

Добрата вест? Гарнер вели дека освен ако не се случи нешто во врската што е многу болно, повеќето партнери можат да ја вратат привлечноста ако вие и вашиот партнер се грижите доволно да вложите труд што е потребно за да стигнете до таму.

Важно е да запомните дека сите врски минуваат низ одливи и приливи и ако погледнете наназад и се сетите што ве привлекло на прво место, размислете зошто повеќе не ги гледате на ист начин и можете да му ги пренесете овие работи на вашиот партнер. на поддржувачки начин, постои надеж дека можете да ги вратите тие стари чувства.

ИЗВОРShe Knows
претходниот член,31 начин – 2022 да биде најздрава (и највкусна) година досега
Следната статијаШтрајкот на матичните лекари почнува од денеска