Кога сте во врска подолго време, сексот е исто така порелаксиран во смисла дека повеќе не се грижите за секоја ситница.

Сепак, на почетокот на врската, и мажите и жените се грижат за многу работи – што ако „не кликнете“ во кревет, што ако лошо се претставите …

Но, секој од нас има и свои лични несигурности кои играат улога во тоа како се чувствуваме кога станува збор за сексот, а новата студија вклучена во 2000 луѓе откри што најмногу ги загрижува жените и што ги загрижува припадниците на „посилниот“ пол.

Најголемата грижа за жените е дека ќе бидат разочарани од сексот и дека мажот нема да го сака нивното тело, особено градите.

Мажите се најмногу загрижени што не ејакулираат предвреме или дека нивната партнерка нема да доживее кулминација.

Жените секогаш размислуваат дали добро ја исчистиле областа за бикини и ги отстраниле сите влакна од нозете, дали носат пристојни и убави гаќички, дали ќе доживеат оргазам.

Покрај тоа, на списокот на грижи наведени од жените се загрижени дека нивниот партнер ќе побара орален секс, некој ќе ги прекине, дека креветот ќе шкрика премногу или дека ќе ја удрат главата со потпирачот за грб, како и дали тие ќе биде барем доволно добар во кревет како нејзиниот бивш партнер.

Кога станува збор за изгледот на сопственото тело, мажите се загрижени за изгледот на своите гради – да не бидат премногу големи и опуштени, тие исто така се загрижени дали гениталиите им се доволно големи, дали жената доживува оргазам.

Исто така, ги плаши дека алкохолот не влијае на нивната изведба во кревет, дали ќе се покаже барем добро како нејзиниот поранешен, писклив кревет е исто така една од грижите, како и лошиот здив, а исто така се загрижени дека некој ќе прекинете ги за време на сексуалниот однос.

Сите имаме страв од секс, особено пред да спиеме со нов партнер за прв пат. Некои парови воопшто немаат сексуална хемија, дури и ако се многу искусни во кревет. Скоро сите парови знаат дали имаат сексуално кликнато со некого веќе во првите пет минути од првиот секс. Мој совет е да запомните дека вашиот партнер е нервозен како вас и дека ако не е многу добар прв пат, ќе му дадете уште една шанса , вели експерт за секс Џесика Леони.

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР

ве молиме внесете го вашиот коментар!
ве молиме внесете го вашето име овде