Во текот на летните месеци, потребно е да се користи некаква заштита од штетно УВА и УВБ сончево зрачење.

Прекумерното изложување на овие штетни зраци ја оштетува вашата кожа и доведува до брчки и дамки.

Без разлика дали ќе се одлучите за крем или спреј, проверете дали сте земале производ со висок заштитен фактор (SPF 30 или 50).

Спрејот за сончање е многу полесен за нанесување на телото, трае помалку време и создава помалку неред.

Но, се верува дека лосион или крем даваат поголема заштита отколку спрејот.

Кога користиме лосион или крема за сончање, треба да ги триеме овие производи додека кожата не ги апсорбира.

Од друга страна, спрејот може да прска врз кожата и да ја остави да делува така, без нашата кожа да ја апсорбира целосно.

Се верува дека лосион или крем обезбедува поголема заштита од спреј.

Некои спрејови содржат и алкохол, така што луѓето кои не сакаат да нанесуваат вакви производи на кожата, сепак треба да користат лосион или крема за сончање.

На кратко, лосионот и кремата за сончање подобро ќе ве заштитат од штетните сончеви зраци, а исто така содржат и помалку иритирачки компоненти.

Од друга страна, ако спрејот го испрскате на кожата и малку го триете, тој исто така може ефикасно да ве заштити.

ИЗВОРИнформер
претходниот член,Темјанот ги брка ѓаволите?! Всушност ги брка од вас болестите!
Следната статијаЕве какво време не очекува престојнава работна недела?!

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР

ве молиме внесете го вашиот коментар!
ве молиме внесете го вашето име овде