Пржени, печени или варен, компирот е омилен зеленчук за многумина. Тој е незаменлив додаток и состојка во многу јадења бидејќи на неговиот неодолив вкус ретко кој му одолева.

Во повеќето рецепти што можеме да ги најдеме, се препорачува компирот да се излупи и да се исече, а потоа да се натопи во ладна вода. Повеќето ги оставаат компирите да отстојат пет минути.

Што велат експертите – дали е добра оваа навика?

Самата процедура, многу експерти ја сметаат за добра идеја, но има одредени работи што треба да ги знаете. Компирите, кои се сечат на помали парчиња, не треба да се чуваат во вода повеќе од еден час, дури и ако ги ставите во фрижидер.

Ако практикувате да ги исечете компирите на поголеми парчиња или воопшто не, тогаш тие можат да отстојат во вода до 8-12 часа.

Ренданите компири воопшто не треба да се потопуваат во вода.

Зошто ги потопуваме компирите во ладна вода?

Кога ги натопуваме излупените и исечканите компири во ладна вода, компирот ослободува скроб, кој, доколку го има премногу, може да спречи рамномерно термичка обработка на овој зеленчук. Покрај тоа, вишокот скроб може да ја направи текстурата на компирот леплива или гумена однадвор.

Дали компирот треба да се потопува во топла или ладна вода?

Речиси секој автоматски става излупен компир во ладна или вода на собна температура и тоа не беше случајно. Треба да се избегнува топла вода бидејќи го отежнува одвојувањето на вишокот скроб.

ИЗВОРНовости
претходниот член,Во Македонија во април евидентирани 47.617 туристи
Следната статијаКПУ Идризово е дувло на криминал

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР

ве молиме внесете го вашиот коментар!
ве молиме внесете го вашето име овде