Спиењето не е само одмор и пасивна забава. Всушност, тоа е активна состојба која буквално го чисти нашиот мозок.

На крајот на краиштата, кога, на пример, имате забава, не чистете сè додека сите не си одат дома.

Истото е и со мозокот: додека сте будни, тој нема можност да се одмори или да се исчисти од непотребно ѓубре.

Буден мозок создава неред!

Мозокот е вид на компјутер и целата негова работа е логична и внимателна.

Сепак, покрај фактот дека мозокот го контролира „протокот на забава“, без да ги пропушти ниту најмалите детали, тој прави и хаос.

Како што знаете, нашите клетки согоруваат енергија за да функционираат.

Нормално, по таков „пожар“ има разни отровни отпадоци.

Може да се спореди со празни чаши, преплавени пепелници и куп валкани садови оставени по забавата кога сите одат дома.

Сопственикот го гледа ова во очај, а потоа одлучува дека ќе се справи со сè следниот ден и ќе си легне.

Истото се случува со нашиот мозок, со единствена разлика во тоа што е способен за самочистење за време на спиењето.

Со цел да се исчисти станот по бучна забава, сопственикот ќе мора да вложи енергија за да го сврти нередот.

Ова го прави сè јасно и разбирливо, но како мозокот мие секакво ѓубре и отпад останува мистерија.

Ова е затоа што, за разлика од кое било друго тело во телото, мозокот нема лимфни канали, автономна дренажна линија преку која леукоцитите, антигените и метаболичкиот отпад се пренесуваат од нашите органи до лимфните јазли.

Патем, лекарите и научниците со децении забележуваат дека луѓето со ментални проблеми спијат лошо и за многу кратко време.

Ова традиционално се припишува на дегенерација на нивниот мозок.

Но, со текот на времето, истражувачите почнаа да се прашуваат дали несоницата е резултат на ментални проблеми.

Напротив, имаше сè повеќе сугестии дека тоа е една од причините за нивниот изглед, а не само последица и резултат.

ИЗВОРСтил - Курир
претходниот член,Препорака за дневно мени: Јадете здраво и не гладувајте
Следната статијаСовети за зголемување на продуктивноста во работата!

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР

ве молиме внесете го вашиот коментар!
ве молиме внесете го вашето име овде