Неколку совети како правилно да му дадете лек на вашето дете, а советува педијатарот Татјана Вукомановиќ.

Следете го советот за дозирање на лекот што ви го дава педијатарот за mojpedijatar.co.rs.

  • Следете ги упатствата на вашиот педијатар

Не ја давајте дозата самостојно и дополнително туркајте го лекот во устата на детето, доколку го плукнало. Не го прекинувајте лекувањето кога ќе забележите дека детето е подобро.

Ова е особено важно кај антибиотиците. Прочитајте ги упатствата за можни несакани ефекти. Некои лекови може да предизвикаат црвенило, чешање, повраќање и други заболувања.

Доколку забележите какви било симптоми на несакани ефекти, задолжително контактирајте го вашиот педијатар.

  • Важно е да се следи начинот на кој го земате лекот

Секое упатство наведува како да го земате лекот. Некои лекови може да се земаат независно од храната, но некои се експлицитно напишани да се земаат пред или после оброците или за време на оброците.

Постојат лекови кои не треба да се земаат со одредена храна, бидејќи некои супстанци од таа храна го поништуваат нивното дејство.

Кога го користите сирупот, задолжително добро протресете ја содржината на шишето за да се изедначи.

  • Купување на лек без рецепт

Има лекови кои може да се купат без рецепт (што секако не се препорачува), задолжително кажете му на фармацевтот возраста и телесната тежина на детето, како и лековите кои можеби веќе ги зема.

Нагласете особено ако детето е алергично на нешто.

  • Таблетите не треба да се кршат или да се отвораат капсулите

Ова не треба да се прави од две причини.

Прво, стомачната киселина може да го намали или зголеми ефектот на лекот.

Второ, некои таблети се обложени со посебен филм само за да се заштити желудникот.

Затоа е важно лекот да се дава како што е првично спакуван и да не се користи опцијата половина доза од истиот лек за возрасни.

ИЗВОРNajzena.rs
претходниот член,Колку често треба да се менува кујнскиот сунгер?
Следната статијаМасовни протести во Белград: Апел властите да преземат повеќе мерки против аерозагадувањето!

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР

ве молиме внесете го вашиот коментар!
ве молиме внесете го вашето име овде