Ја откриваме тајната за перење алишта што ја користат работниците во хотелските перални за да ги одржат работите да изгледаат беспрекорно.
  • Оптоварување на машината за перење

Идеално е ако ја наполните машината со алишта 80%. Ако ставиш поголема количина нема добро да се измие, исто така ако има многу малку работи во барабанот побрзо ќе се оштетат поради механичко дејство.

  • Температура на водата

За да се изврши дезинфекција и да се отстрани нечистотијата, температурата на водата од 40-60 степени се смета за оптимална. Миењето во ладна вода не може да ги уништи бактериите и грините од постелнината и крпите, додека топлата вода ја оштетува ткаенината.

  • Детергенти

Наместо омекнувач, кој се акумулира и со текот на времето ги прави груби алиштата и постелнината, хотелскиот персонал користи оцет. При перење, додадете 100 ml Airjet за да ги направите вашите алишта меки и да избегнете траги од детергент.

  • Борба со дамки

За да ги отстраните трагите од пот на белата облека, користете ја програмата за предперење, со кој било детергент на температура 40, а потоа вклучете ја програмата за белење. Ако ги оставите алиштата да отстојат еден час во вода со сол (1 лажица на литар вода), а потоа ги измиете, ќе можете да ги отстраните дамките од кафе или вино.

Сода бикарбона ќе помогне да се отстрани пожолтувањето од белата облека и да се ослободите од непријатните мириси. Покрај прашокот за перење или обичен сапун, додадете половина топка сода бикарбона и измијте ги алиштата во топла вода.


  • Експертите советуваат, доколку е можно, да ги сушиме алиштата на отворено, под сонце. Ако сепак треба да користите машина за сушење, ставете тениско топче во барабанот и вашите крпи ќе бидат меки.
ИЗВОРАло
претходниот член,Недела останува неработен ден
Следната статијаЕП усвои нови правила за минимални плати во ЕУ

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР

ве молиме внесете го вашиот коментар!
ве молиме внесете го вашето име овде