Не бевме баш во „цветот на младоста“ кога се венчавме: тој имаше 42, а јас 36 години.

И двајцата сме самосвесни, еманципирани луѓе кои имаат став за животот.

На почетокот на бракот бев еуфорична, а потоа незабележливо, премногу занесена од новиот статус и уредување на семејното гнездо. Почнав да правам глупости една по друга…

Се откажав од курсеви по аеробик и англиски јазик, се поради печење мафини, чистење теписи, чистење на тоалети … Шиев ќебиња, ги собрав најдобрите рецепти за слава, пеглав чаршафи од двете страни….

Го совладав правењето декупаж и фондан. Губев тежина, го изгубив темпераментот, се во обид да бидам најдобрата љубовница и сопруга, за себе си го сошив статусот на жртва.

Се сеќавам на тој ден. Беше сабота во ноември, почна да врне. Надвор се беше сиво, морав да го вклучам светлото во кујната.

Седеше во трпезаријата и пиеше млеко, ме гледаше луто. Сецкав сирење, ладно телешко и домат. Три пати ми рече дека само ќе пие млеко и дека нема потреба да му правам сендвич.

Додека постојано му досадував за тоа како му треба сендвич, тој скокна и ми го грабна ножот од рацете и го фрли во мијалникот.

Слушај, не треба да ме стеснуваш. Секоја вечер подготвуваш вечера со три јадења, стерилизираш чаши, рибаш тоалет… Ние не сме робови еден на друг, и јас не сум целиот твој живот, туку само дел. За среќа, се запознавме и се заљубивме, најдовме заеднички јазик … Се собравме, најдовме место каде што сме добро заедно. Се друго е само твој живот. Затоа, не ставајте ги моите интереси на прво место.

-Нема потреба да бидеш подобра или полоша, само остани своја. Она што ја сакам најмногу на светот. Полна со ентузијазам и желба за живот.

-И овие месеци, само ме гледаш и се претвораш во сенка.

Фрли чаша во мијалникот и отиде во теретана. Останав без зборови, устата буквално отворена. Се обидов да го „сварам“ штотуку кажаното.

Со волја, ги голтнав солзите, го фрлив лебот за сендвичот и се јавив на наставникот по англиски јазик. Ја отворив тетратката и повторно почнав да пишувам …

Од тој момент, јас не сум домаќинка, мајстор за декупаж, одлична готвачка … Не служам, не се обидувам да задоволам, никому ништо не докажувам. Од тогаш, јас сум само јас и среќна сум. И така и тој.

ИЗВОРПозитиван став
претходниот член,Природен начин да го зголемете квалитетот на сонот
Следната статијаИсхрана на астронаути: Нема леб, чоколадо и алкохол, а еве зошто

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР

ве молиме внесете го вашиот коментар!
ве молиме внесете го вашето име овде