Неколку одлични потраги по гробници сè уште траат бидејќи местата каде што се закопани некои од најпознатите историски лица се уште се мистерија.

Кога, пред девет години, археолозите потврдија дека гробницата на англискиот крал Ричард Трети се наоѓа под паркинг во Лестер, тие конечно може да стават крај на долготрајната потрага по една од најбараните гробници во свет.

Сепак, некои големи потраги по гробници сè уште траат бидејќи местата каде што се закопани некои од најпознатите историски личности сè уште се мистерија.

КЛЕОПАТРА

Набргу откако Август и неговите легии го нападнаа Египет во 30 п.н.е., енигматичната кралица на Нил си го одзеде животот со труење.

На нејзината смрт и претходеше смртта на нејзиниот љубовник, римски државник и воен водач Марк Антониј.

Античкиот грчки историчар, биограф и есеист Плутарх пишува дека овие двајца љубовници биле погребани во прекрасна кралска гробница во близина на Александрија, а приказната завршува тука, оставајќи им голема мистерија на археолозите.

Некои веруваат дека мавзолејот завршил на дното на морето по земјотресите што ја погодиле оваа област во четвртиот и осмиот век и ја смениле топографијата на Александрија.

Други тврдат дека двојката сигурно била погребана во близина на локалитетот Тапосирис Магна, антички храм исполнет со десетици гробници и мумии.

АЛЕКСАНДАР ВЕЛИКИ

Александар Велики починал во Вавилон во 323 година п.н.е. Во согласност со неговата слава, покојниот крал воин бил ставен во златен саркофаг и гради и на крајот бил однесен во Александрија.

Неговото тело беше преместено во мавзолејот неколку години подоцна, каде што стана античка туристичка атракција.

Јулиј Цезар и Август му оддадоа почит, а Калигула наводно му го украл оклопот за време на посетата на гробот во 1 век од нашата ера.

Околу 199 година, римскиот император Септимиј Северус ја скрил гробницата и целата трага од неа е изгубена таму, а досега околу 150 експедиции се обиделе да ја пронајдат.

Повеќето истражувачи веруваат дека гробот на Александар сè уште е некаде во Александрија, додека некои веруваат дека можеби е преместен во Грција, Венеција или на некоја друга локација во Египет.

АТИЛА ХУНСКИ

Лидерот на Хуните, славниот Атила камшикот на Бог, неславно го загуби животот во 453 година, кога наводно се онесвестил пијан на неговата прва брачна ноќ и се задушил со крв од носот.

Воините на Атила му оддадоа почит на својот водач со ден на жалост и погребни игри пред да го закопаат во три ковчези – едно злато, едно сребро и едно железо.

Како што беше случај со Џингис Кан, Атила бил погребан во тајност. Иако се верува дека гробот се наоѓа некаде на тлото на денешна Унгарија, сè уште не се пронајдени траги, па се сомнева дека ковчезите биле украдени во годините откако бил погребан.

ЏИНГИС КАН

Овој монголски водач освоил повеќе територија од кој било во историјата, но многу малку се знае за тоа како изгледал, како умрел и каде бил погребан.

Легендата вели дека по неговата смрт во 1227 година, војниците ја исполниле желбата на Големиот Кан да го чува своето место во тајност, касапејќи ги сите што ја виделе погребната поворка, а потоа извршиле самоубиство со цел да чуваат тајна засекогаш.

Една група научници тврди дека луѓето го покриле гробот на монголскиот водач преминувајќи го со 10 000 коњи, додека некои тврдат дека една река била пренасочена над гробницата за да се заштити од грабежи и сквернавење.

Истражувачите се сомневаат дека гробницата на Џингис Кан се наоѓа во монголската провинција Хентиј, но и покрај деталното пребарување, ништо не е пронајдено, а оваа гробница стана најбараната награда за археологија.

ВОЛФГАНГ АМАДЕУС МОЦАРТ

Кога славниот композитор починал од мистериозна болест во 1791 година, неговото тело било ставено во дрвен ковчег и закопано во необележана масовна гробница на гробиштата Свети Марко во Виена.

Таму лежел неколку години, сè до почетокот на 19 век, кога, во согласност со тогашната практика, најверојатно бил уништен за да се направи простор за ново починати, а локацијата каде завршиле остатоците останала непозната.

Потенцијалното парче од телото на Моцарт повторно се појави благодарение на гробарот вработен на гробиштата Свети Марко, кој тврдеше дека го отстранил черепот на композиторот во 1801 година откако го обележал со метална жица кога бил прв погребан.

Черепот е предаден на Меѓународната фондација Моцартеум во Салцбург во 1902 година, но ДНК анализите не можат да докажат до денес дали тој навистина му припаѓал на Моцарт.

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР

ве молиме внесете го вашиот коментар!
ве молиме внесете го вашето име овде