Биста на античкиот бог Хермес, во добра состојба, е откриена во центарот на Атина за време на работата на канализацијата, соопштија денеска грчките власти.

Грчкото Министерство за култура објави дека главата на богот, една од многуте што служела како пресвртница во античка Атина, била пронајдена во петокот и се чини дека датира од крајот на четвртиот век или почетокот на третиот век пред нашата ера.

Статуата го прикажува Хермес во неговите „зрели години“, соопшти Министерството, за разлика од неговите вообичаени прикази како млад човек.

Бистата на плочата е во стилот на познатата грчка скулптура на Алкаменус, која датира од втората половина на петтиот век п.н.е. н д., објави Министерството.

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР

ве молиме внесете го вашиот коментар!
ве молиме внесете го вашето име овде